Så er der rigtige billeder af den ny Hyundai i30, der verdenspremiere ved åbningen af biludstillingen i Paris den 1. oktober.
Tak, hvor er den elegant!
Pressechef hos Hyundai DK, Annegrethe Skovby, har tidligere oplyst til vildmbiler.dk, at, at bilen er baseret på en helt ny platform, at den har et nyt dristigt design med skarpe linjer og en ny markant frontprofil.
Hun fortæller også, at den kommer til salg herhjemme i starten af næste år, og at det bliver med fire forskellige motorer at vælge imellem:
En diesel og tre, benzin bl.a. en 1.4 T-GDI med 140 hk og en 1.0 T-GDI med 120 hk.
Også en ny 7-trins dobbeltkoblingsgear vil være at få.
Den ny i30 er designet, udviklet og testet i Europa, og den tidligere Audi designchef, Peter Schreyer, der nu er chef for Hyundais designafdelingen, kalder den ny i30 en bil for en bred folkelig målgruppe.
Denne tredje generation i30 kommer i en GT-version, kaldet i30 N, og med en 2-liters turbomotor med 260 hestekræfter er den klædt til at tage kampen op med biler som Golf GTI og Renault Megane RS.
Hyundai har i år vundet to afdelinger to afdelinger i verdensmesterskabet i rally med i20’eren har og det er noget, der givet international opmærksomhed.
Et bilmærke med en god historie er sjovere at eje.
Priserne er endnu ukendte. Det forventes, at de er klar ved årsskiftet, hvor også leasingpriserne vil blive offentliggjort.
Her vil Hyundai.dk ligeledes være klar med leasingpriser.
Men hvad vi nu mere ved om den ny i30 er,
…at den lanceres som 5-dørs i starten af næste år. Stationcar version lanceres senere på året omkring sensommer. N-brand High-perf. og Fastback forventes introduceret i Danmark i starten af 2018.
…at den kommer i flere forskellige udstyrsniveauer. Og som noget helt nyt kan fås med flere forskellig interiør-farver.
…at den ny front løbende vil finde vej til andre Hyundai-modeller.
…at den er vokset fire cm, i længden, 15 cm i bredden og er blevet 1,5 cm lavere end den nuværende i30 – mens akselafstanden er den samme 2,65 cm. – én af klassens længste akselafstand.
…at den er dækket af den bedste garanti på markedet – 5 år, uanset hvor mange kilometer du kører, fordi vi ved, at vores biler er nogle af de mest fejlfrie.
Vi ved også nu, at den kommer med udstyr som touch-skærm på fem og otte tommer. Den største skærm er med navigation, LED-forlygter, dynamisk blinklys i positionslyset, 17” alufælge, bakkamera, ratbetjening af fartpilot, radio og Bluetooth, varme i rattet og sædevarme.
Og sikkerhedsudstyr som automatisk nødbremse, aktiv fartpilot blind Spot Detection, vognbaneassistent, advarsel for bagfra kommende trafik, skiltegenkendelse, fuld LED-lys, påmindelse om sikkerhedssele, seks airbags og Attention assist (træthedsregistrering).

GIPHY App Key not set. Please check settings