in

Fisker-comeback med muskelbil 

Den danske bil-designer, Henrik Fisker, er i rampelyset igen

Han har redesignet er Ford Mustang for tuningsfirmaet Galpin Auto Sports. Rocket er den blevet kaldt, og omtales som den ultimative amerikansle muskelbil.

Den blev præsenteret på LA Auto Show i går.

Rocket, der er delvist bygget i kulfiber, er til dem, der ønsker en anderledes Mustang. Og der bygges så længe interessen er der.

Galpin har også tidligere tunet Ford-biler, fx Galpin GTR1, der er en videreudvikling af GT..

Muskelbilen er totalt anderledes indvendig i forhold til Mustang, og den vil få en virkelig heftig motor, en stor V8 med turbo og 725 heste, ved vi nu.

Fisker, der bl.a. har slået stregerne til smukke sportsvogne som Aston Martin DB9 og BMW Z28, måtte i februar 2013 trække sig fra posten som bestyrelsesmedlem i hybridfirmaet Fisker Automotive efter en opslidende magtkamp på de indre linjer.

»En af mine sværeste beslutninger nogensinde. Men uenigheden mellem ledelsen og mig var simpelthen for stor. Så det ville være forkert af mig at blive,” sagde han den gang. 

What do you think?

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Mustang vil lege med de store 

VW fylder også brint i tanken