in

Dansk team reserve på Le Mans

Øv, øv, øv. 

Anders Fordbach kunne ikke skjule sin skuffelse over, at han og Dennis Andersen ikke kommer til start i årets Le Mans, da vildmbiler.dk talte med ham i telefonen fra Barcelona. 

High Class Racing var nemlig ikke blandt de 17 LMP2-racere, der slap igennem ACOs nåleøje. En plads som tredje reserve blev det til. 

“Det kan vi ikke bruge til så meget, for sidste år kom end ikke førstereserven til start,” siger Anders Fjordbach, der nu må lægge alle kræfter i ELMS, så han sammen med Dennis Andersen kan køre sig i til en plads i Le Mans 2019. 

Mens der var skuffelse i High Class Racing, kunne både Jan Magnussen, Corvette, Michael Christensen, Porsche og Nicki Thiim og Marco Sørensen, Aston Martin, glæde sig over, at de skal have køredragten med til Le Mans. 

Startlisten til WEC super-season, der strækker sig fra Spa til Le Mans næste år, det vil sige to gange Le Mans, tæller tre danskere; Michael Christensen, Porsche, og Nicki Thiim og Marco Sørensen, Aston Martin. 

ELMS-startlisten er også offentliggjort, og her har High Class Racing, som sidste år, fået startnummer 49, mens Morten Dons ikke mere kører LMP3 hos RLR Motorsport. Til gengæld er der et team ved navn Nielsen Racing og en kører, der hedder Christian Stubbe Olsen, til start i LMP3. 

Vildmedbiler.dk har talt med en lang række danske racerkørere for at finde ud af, hvem Christian Stubbe Olsen er, men uden held. 

Hvis du ved det, så må du gerne skrive til os på steen@vildmbiler.dk. 

 

Her er startlisten på Le Mans 2018: 

LMP1 (10 Entries)
1 – Rebellion Racing – Rebellion R13 Gibson – Andre Lotterer
3 – Rebellion Racing – Rebellion R13 Gibson – Thomas Laurent
4 – Team ByKolles – ENSO CLM P1/01 NISMO – Oliver Webb
5 – CEFC TRSM Racing – Ginetta G60-LT-P1 Mecachrome – Charlie Robertson
6 – CEFC TRSM Racing – Ginetta G60-LT-P1 Mecachrome – Oliver Rowland
7 – Toyota Gazoo Racing – Toyota TS050 Hybrid – Mike Conway
8 – Toyota Gazoo Racing – Toyota TS050 Hybrid – Sebastien Buemi
10 – DragonSpeed – BR Engineering BR1 Gibson – Henrik Hedman
11 – SMP Racing – BR Engineering BR1 AER – Mikhail Aleshin
17 – SMP Racing – BR Engineering BR1 AER – Vitaly Petrov

LMP2 (20 Entries)
22 – United Autosports – Ligier JS P217 – Phil Hanson
23 – Panis Barthez Competition – Ligier JS P217 – Timothe Buret
25 – Algarve Pro Racing – Ligier JS P217 – Mark Patterson
26 – G-Drive Racing – Oreca 07 – Roman Rusinov
28 – TDS Racing – Oreca 07 – Francois Perrodo
29 – Racing Team Nederland – Dallara P217 – Frits van Eerd
31 – DragonSpeed – Oreca 07 – Roberto Gonzalez
32 – United Autosports – Ligier JS P217 – Hugo de Sadeleer
33 – Jackie Chan DC Racing – Ligier JS P217 – David Cheng
34 – Jackie Chan DC Racing – Ligier JS P217 – Jacques Nicolet
35 – SMP Racing – Dallara P217 – Victor Shaitar
36 – Signatech Alpine Matmut – Alpine A470 – Nicolas Lapierre
37 – Jackie Chan DC Racing – Oreca 07 – Jazeman Jafaar
38 – Jackie Chan DC Racing – Oreca 07 – Ho-Pin Tung
39 – Graff-SO24 – Oreca 07 – Vincent Capillaire
40 – G-Drive Racing – Oreca 07 – James Allen
44 – Eurasia Motorsport – Ligier JS P217 – Marko Asmer
47 – Cetilar Villorba Corse – Dallara P217 – Roberto Lacorte
48 – IDEC Sport – Ligier JS P217 – Paul Lafargue
50 – Larbre Competition – Ligier JS P217 – Erwin Creed

GTE-Pro (17 Entries)
51 – AF Corse – Ferrari 488 GTE – Alessandro Pier Guidi
52 – AF Corse – Ferrari 488 GTE – Toni Vilander
63 – Corvette Racing – Corvette C7.R – Jan Magnussen
64 – Corvette Racing – Corvette C7.R – Oliver Gavin
66 – Ford Chip Ganassi Racing Team UK – Ford GT – Stefan Muecke
67 – Ford Chip Ganassi Racing Team UK – Ford GT – Andy Priaulx
68 – Ford Chip Ganassi Racing Team USA – Ford GT – Joey Hand
69 – Ford Chip Ganassi Racing Team USA – Ford GT – Ryan Briscoe
71 – AF Corse – Ferrari 488 GTE – Davide Rigon
81 – BMW Team MTEK – BMW M8 GTE – Martin Tomczyk
82 – BMW Team MTEK – BMW M8 GTE – Augusto Farfus
91 – Porsche GT Team – Porsche 911 RSR – Richard Lietz
92 – Porsche GT Team – Porsche 911 RSR – Michael Christensen
93 – Porsche GT Team – Porsche 911 RSR – Patrick Pilet
94 – Porsche GT Team – Porsche 911 RSR – Romain Dumas
95 – Aston Martin Racing – Aston Martin Vantage – Marco Sorensen
97 – Aston Martin Racing – Aston Martin Vantage – Alex Lynn

GTE-Am (13 Entries)
54 – Spirit of Race – Ferrari 488 GTE – Thomas Flohr
56 – Project 1 – Porsche 911 RSR – Joerg Bergmeister
61 – Clearwater Racing – Ferrari 488 GTE – Weng Sun Mok
70 – MR Racing – Ferrari 488 GTE – Motoaki Ishikawa
77 – Dempsey Proton Racing – Porsche 911 RSR – Matteo Cairoli
80 – Ebimotors – Porsche 911 RSR – Fabio Babini
84 – JMW Motorsport – Ferrari 488 GTE – Liam Griffin
85 – Keating Motorsports – Ferrari 488 GTE – Ben Keating
86 – Gulf Racing – Porsche 911 RSR – Michael Wainwright
88 – Proton Competition – Porsche 911 RSR – Matt Campbell
90 – TF Sport – Aston Martin Vantage GTE – Salih Yoluc
98 – Aston Martin Racing – Aston Martin Vantage GTE – Paul Dalla Lana
99 – Proton Competition – Porsche 911 RSR – Patrick Long

Reserve Cars (9 Cars)
41 – APM Monaco Team KCMG – Dallara P217 – Louis Prette (LMP2)
55 – Spirit of Race – Ferrari 488 GTE – Duncan Cameron (GTE-Am)
49 – High Class Racing – Dallara P217 – Anders Fjordback (LMP2)
24 – Repsol Racing Engineering – Oreca 07 – Norman Nato (LMP2)
62 – Scuderia Corsa – Ferrari 488 GTE – Cooper MacNeil (GTE-Am)
83 – Krohn Racing – Ferrari 488 GTE – Tracy Krohn (GTE-Am)
27 – IDEC Sport – Ligier JS P217 – Patrice Lafargue (LMP2)
43 – ARC Bratislava – Ligier JS P217 – Miroslav Konopka (LMP2)
42 – Brian Alder – Riley Mk. 30 – Mark Kvamme (LMP2)

What do you think?

Written by Steen Nielsen

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bekræftet: Dennis Lind kører DTC

MINI med indbygget 4G SIM-kort